… exprezident Luiz Inácio Lula da Silva! Přestože výsledky voleb byly zveřejněny již na konci října, je důležité se na ně zpětně podívat.
Ve druhém kole velmi těsně, Lula da Silva s 50,85 % hlasů a Jair Bolsonaro se 49,15 % (v přepočtu šlo však o rozdíl cca 2 miliony), zvítězil bývalý prezident Brazílie v roce 2011 a 2016. Co to znamená pro zemi? Mnohé. Nejdříve ale k samotným volbám.
Dva rivalové letošních brazilských prezidentských voleb vyšli s poněkud podobnými výsledky už v prvním kole, a to tehdy současný pravicový prezident Jair Bolsonaro s 43,7 %, což bylo více, než předvídaly prognózy, a ve vedení nově zvolený levicový prezident Lula da Silva s 47,9 %.
Kampaň Jaira Bolsonara se setkala s poměrně velkým úspěchem, ovšem jeho popularita nesla i své temnější stránky, jako nešťastné a často velmi násilné střety jeho stoupenců se zastánci Luly da Silvy. Naopak Lula da Silva se těšil slávě pro svou tehdejší vládu. Ani jeho štít ale není úplně čistý, neboť strávil skoro půl roku za mřížemi pro praní špinavých peněz, což bylo v době po ukončení jeho druhého prezidentského období. Později byl propuštěn.
Vítězství se nakonec může těšit Luiz Inácio Lula da Silva a jeho usednutí do prezidentského křesla s sebou přináší pozitivní předzvěsti pro osud Amazonského pralesa, což bylo hlavním tématem voleb a jejich výsledek by měl plíce světa zásadně ovlivnit. Zatímco exprezident Jair Bolsonaro plánoval v pokračování těžby dřeva v deštném lese a ‚převychovávání‘ tamějších domorodců na moderní lidi, Lula da Silva se zavázal udělat co bude v jeho silách pro co největší omezení a snad i zastavení těžby. Amazonský prales by se totiž s dalším odlesňováním mohl až děsivě brzy dostat do bodu, kdy nebude schopen sám sebe obnovit.
Lula da Silva po svém zvolení oznámil, cituji: „Věřím, že s pomocí lidu najdeme způsob, jak z Brazílie opět udělat demokratickou, mírumilovnou zemi, která podporuje rodiče a rodiny, a vybudujeme takový svět, jaký Brazílie potřebuje.“
Slíbil také, že obnoví sociální politiku, která za jeho vlády znamenala pro mnoho lidí cestu z chudoby, a sjednotí rozdělenou Brazílii. Ukázkovým příkladem této rozpolcenosti země jsou právě i letošní prezidentské volby a je otázkou, zda bude vůbec možné ji překonat.
Přestože mnozí z vás možná ani volby v Brazílii nezaznamenali, jednalo se o velké téma, které svým dopadem na Amazonský prales ovlivní zcela jistě nás všechny, a proto je důležité věnovat svou pozornost i povolebnímu vývoji.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.