https://hogy.sk/stopom-do-christianie/attachment/14/

Christiánie: země mnoha tváří

21.11.2022 / Jakub Cízler / Zajímavosti

Řekne-li se Dánsko, většina z nás si vybaví uspořádanou zemi v severní Evropě, jež sčítá miliardy vyrobených Lego kostiček ročně, vzpomenou si na malou mořskou vílu a zatouží po kousku dobrého a kvalitního dánského sýra. Toto všechno je pro Dánsko typické, ovšem každá věc má dvě strany. Jak vypadá extrémní anarchistické území Dánska zvané Christiánie?

První seznámení

Pro Christiánii platí velmi stručná, pro někoho možná filozofická fráze: „nikoho, ale přesto všech“, kterou použil v roce 2019 vedoucí místního archivu Ole Lykke Andersen. Kodaňská svobodná čtvrť Christiánie vznikla v roce 1971 a již od té doby se jedná o jediné evropské území, na kterém platí zákony pouze v omezené míře. Christiánie je tedy polonezávislá anarchistická komuna, nacházející se uprostřed hlavního dánského města Kodaně. Celá tato oblast je nezávislá na dánské vládě a také sama sebe pokládá za mikronárod, který není součástí Evropské unie.

Zdroj: https://www.poznatsvet.cz/clanek/freetown-christiania-hippies-marihuana-30000909.html

Historická vsuvka

Christiánie byla založena, respektive prohlášena za nezávislé území 26. září 1971. V místech, kde se dnes tato čtvrť rozléhá, dříve stála vojenská základna, kam se po jejím zrušení nastěhovali do místních kasáren příslušníci hippies a další squatteři. Už tímto se stala Christiánie značně odlišnou od ostatních městských částí, avšak později vyhlásil novinář Jacob Ludvigsen areál za experimentální samosprávnou squatterskou komunu.

Díky těmto událostem komuna přilákala širokou mládež. Objevovali se zde nejen svobodomyslní a tvůrčí lidé, ale i různorodí umělci. Nebyla zde přílišná omezení a místní život se pyšnil svobodou a volností. Za to mohlo především vyhlášení zákonů právě Ludvigsenem. V Christiánii bylo povoleno legálně požívat marihuanu a hašiš, tolerovala se zde homosexualita a jako třešnička na dortu zde měl každý právo stavět bez jakéhokoliv povolení, což napomohlo vzniku kuriózním stavbám. Na každé stavbě také najdete graffiti, jelikož to zde také není zakázáno.

Právě díky těmto povolením místo nepřitahuje jen mladé a tvořivé osoby, ale i lidi problémové, jako jsou například bezdomovci, drogoví dealeři, uživatelé tvrdých drog, nelegální obchodníci a radikální anarchisté. A ani slušný hipík si zde již nepřijde na své, jelikož policie zde pravidelně podniká protidrogové razie.

Zdroj: https://www.poznatsvet.cz/clanek/freetown-christiania-hippies-marihuana-30000909.html

Zákony zde neplatí

Pokud byste hledali nějaký christiánský zákon, bylo by to jako hledat drobnou jehlu v obrovské kupce sena. Tedy v rámci těch smysluplných zákazů a stanov, které jsou uzákoněné v ostatních státech. Ale i Christiánie, ač se jedná o anarchistické území, má určité své zákazy. Mezi ně patří zákaz nošení zbraní, zákaz pořizování obrazové dokumentace, či zákaz motorových vozidel. Dále zde nejsou povoleny tvrdé drogy.

Užívání marihuany není zcela povoleno, jenže není ani oficiálně zakázáno. Spousta narkomanů si toto „právo“ přebrala po svém a tak zde začal kvést i obchod s tvrdými drogami, což vedlo k policejním raziím. Dánská vláda používala Christiánii jako důkaz své osvícenosti, ale na druhé straně byla terčem kritiky zejména ze strany Švédska, že povoluje obchodování s drogami. V roce 2004 byla zrušena tolerance obchodu s marihuanou a vláda přitvrdila akce proti Christiánii.

Zdroj: https://www.interez.sk/christiania-slobodne-mesto-v-centre-kodani/

A co dnes?

Christiánie je považována za čtvrtou největší turistickou atrakci v Kodani a každoročně přivítá půl milionu návštěvníků. V jádru je Christianie stále anarchistickou komunitou, jinde v zemi se nelegální drogy až do dnešních dní bez omezení prodávají a konzumují. Ač se zde provalilo spoustu problémů s policií, v nitru je komuna stále plná klidu, míru a hippies atmosféry. Nachází se zde stále zeleň, domy jsou pokryty graffiti a na každém rohu je zde stále cítit marihuana.


 

Pro více informací ohledně Christiánie si doporučuji přečíst pár internetových článků, které pro mě byly inspirací.

https://magazin-legalizace.cz/1929-christiania-ostruvek-drogove-svobody-uprostred-kodane/

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/dansko-kodan-hippies-christianie-20210924.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Christi%C3%A1nie

Jakub Cízler

Víc o autorovi...