Chtěli jsme si v klidu a dobře zahrát. Rozhovor s Romanem Beerem, kapitánem starších žáků Sokola Přeštice

02.01.2023 / Jakub Cízler / Rozhovory

O rozhovor jsem požádal kapitána týmu starších žáků Romana Beera. Jeho celoživotním koníčkem jsou motocykly. V dětství se věnoval motokrosu, avšak momentálně se zabývá opravami a renovací motocyklů, zejména těch historických. Roman je také nepochybně jeden z hlavních pilířů mužstva. S Romanem si tykám, jelikož se známe nějakou dobu a hráli jsme spolu v týmu.


Na úvod se vracíme k premiérové účasti Sokola Přeštice na turnaji v Českém florbalu, jenž se odehrál v neděli 2. 10. 2022 v Aši. S jakým cílem jste do turnaje vstupovali, jaká byla vaše očekávání?

Rozhodně jsme nešli do zápasů s tím, že nic jiného než tři body nebereme. Chtěli jsme si v klidu a dobře zahrát. A myslím si, že se naše očekávání naplnila.


Je skvělé, že máte takový přístup. Jak nakonec dopadly zápasy?

Měli jsme čtyři zápasy. Jeden jsme prohráli, při jednom jsme remizovali a dva se nám podařilo vyhrát.


Byl jsi zvolen kapitánem pro tuto sezonu. Jaký je to pocit? Má to i nějaké své háčky? Jaké?

Tak určitě jsem za to rád, je to pro mě čest. A jestli to má nějaké háčky? Moc nevýhod v tom nevidím. Snad jen o pár starostí navíc.


Jak ses k florbalu jako takovému vůbec dostal?

Hrál jsem od čtyř asi do jedenácti let hokej, takže po skončení mé kariéry jsem si řekl, že zrovna ve florbalu bych mohl využít můj přehled o hře a klid na balónku. Myslím si, že tyto dvě herní vlastnosti jsou moje dominanta.


Co plánuješ, jaké jsou tvé osobní cíle v nové sezóně?

Cíl například v počtu gólů nemám, to pro mě není prvořadé. Určitě se všichni snažíme o to, aby náš tým fungoval co možná nejlépe kolektivně. Podle mě jedině tak můžeme dosáhnout titulu v naší prioritní BLMF.


Co je tvá životní motivace? Máš nějakého idola?

Úplně nějakého idola nemám, ale snažím se učit od lepších a zkušenějších. Člověk, kterého mám v oblibě je Jon Mariánek. Zalíbil se mi jeden jeho citát, který pronesl: „život se odvíjí od toho, jak se zachováš, když se ti nechce“.


Jak si tento citát vykládáš?

Že se mi kolikrát také nechce na trénink a tak podobně. Ale vím, že kdybych si řekl, že nepůjdu, protože se mi nechce, tak svých cílů nedosáhnu.


Teď otázka mimo sport. Rád renovuješ motorky. Jak funguje renovace motocyklů? Co takový koníček obnáší a jak moc je finančně náročný?

Renovace fungují tak, že se motorka rozebere v podstatě do šroubku, díl po dílu se zrepasuje, vyčistí a opraví. Pakliže se to všechno povede, může se řešit design. Samozřejmě je to hodně náročné jak finančně, tak časově.


Jaké modely jsi například renovoval?

Momentálně renovuji Jawu 555 rv. 1961 a od deseti let jsem pracoval na Kawasaki KX 80 rv. 2000.


Děkuji ti, na závěr se tě chci zeptat na poslední otázku. Je zde něco, co bys rád vzkázal čtenářům?

Také děkuji. Vzkázat bych chtěl to, ať si jdou tvrdě za svým a neposlouchají závistivé lidi.


To byl Roman Beer. Roman je velmi zodpovědný člověk, což jsem vytušil již když jsem mu předával na konci loňské sezony tento titul. Rozhovor si můžete také přečíst v prosincovém čísle Přeštických novin.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...