Halloween v různých koutech světa

04.11.2022 / Agatha Lily Kopecká / Historie

Halloween, Dušičky, Kawasaki pochod… Tento podzimní svátek má mnoho podob. Nejznámější jsou pro nás určitě již zmíněné Dušičky a Halloween, ale co Guatemala, Japonsko nebo i Irsko? Ostatní kultury mi přijdou vskutku lákavé, proto si dovolím vám nějaké tamější “halloweenské” tradice představit.

Irsko a Skotsko
V Irsku a Skotsku se slaví Samhain. Je to galský svátek založený na irské mytologii. Zapalují se při něm ohně, vzpomíná se na zesnulé a připravují se speciální jídla – například skotský párek, v roce 1735 se dokonce zakázalo tuto pochutinu konzumovat v rámci Samhainu, byl totiž braný hlavně jako svátek čarodějnic. Kolem roku 1950 tento zákaz byl naštěstí zrušen. Samhain je zároveň takovým “dědou” Halloweenu.

Irští pohané oslavující Samhain

Italské Ognissanti
Nyní zamíříme do Itálie, kde se slaví Ognissanti neboli Den všech svatých. Koná se 1. listopadu, avšak mnoho lidí začíná slavit jeden či dva dny dopředu. V tento den se vzpomíná na zesnulé a na svaté. Po tomto dnu následuje Den mrtvých, ke kterému patří hostina. Jí se při ní ossa dei morti (kosti mrtvých) což jsou sušenky s mandlemi či lískovými oříšky.

Sušenky ossa dei morti

Papíroví draci z Guatemaly
Čeká nás skok do Guatemaly. Tam se každý rok koná velký festival papírových draků – barriletes gigantes. Je to starý májský zvyk. Lidé vyrábějí nespočetně obrovských pestrých papírových draků a přelétávají s nimi nad hřbitovy.

Barriletes gigantes

Japonský festival
Japonsko každoročně pořádá Kawasaki halloweenský pochod, kterého se pravidelně zúčastňuje kolem 4 000 lidí. Nesmí chybět kostýmy a párty! Halloween v Japonsku rozhodně není zaměřený na děti, dospělí se rádi převlečou do kostýmů či cosplayů a užijí si den.

Nadšenci z Kawasaki pochodu

Pestré Mexiko
Tuto přehlídku Halloweenů zakončím Mexikem. Dia de los muertos, den mrtvých, představuje velkou součást života Mexičanů. V Mexiku se totiž věří, že právě při této oslavě se na rodiny přichází dívat zesnulí příbuzní. Postaví se oltář obsahující fotky té osoby či osob, ovoce, svíčky a různé ozdoby. Lidé se scházejí na hřbitovech osvětlených svíčkami a pořádají pikniky. Jak k samotnému Mexiku tak i k tomuto svátku patří pestré barvy.

Mexický oltář věnovaný zesnulým příbuzným


Mě nejvíce láká Kawasaki festival v Japonsku, ale všechny zmíněné svátky mají své kouzlo. Kam byste se rádi podívali vy?

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Agatha Lily Kopecká

Víc o autorovi...