Hisashi Ouchi: Osud nejradioaktivnějšího muže historie

10.04.2023 / Jakub Cízler / Historie

Hisashi Ouchi je muž, jehož příliš neprovázelo štěstí. Stal se nejhorší obětí jaderného záření v Japonsku i na světě. Toto bylo zapříčiněno havárií japonské jaderné elektrárny ve městě Tokaimura. Jeho příběh není pro slabé povahy. Čemu byl vystaven se dozvíte v článku.

Hisashi Ouchi byl vcelku obyčejný laboratorní technik v jaderné elektrárně ve městě Tokaimura. Dle napovídajícího titulku lze poznat, že Ouchi nebyl zrovna dítě štěstěny. Havárie jaderných elektráren se totiž nestávají denně a je tedy opravdu smůla, pokud na ně natrefíte. Hisashi Ouchi bohužel tu smůlu měl..

Pro Hisashi Ouchiho začalo jeho 83 dní v pekle 28. září 1999, přesně v 10 hodin a 35 minut. Hisashi spolu se svým kolegou Masatou Shinoharem a Yutakou Yokokawaem přidával do srážecích nádrží uranový roztok za účelem přípravy jaderného paliva. K jeho neštěstí mu povolila ruka a omylem nalil dovnitř větší množství roztoku do jednoho z tanků, což vyvolalo okamžitou jadernou řetězovou reakci v podobě modrého záblesku. Následně došlo k velké explozi, při níž se uvolnilo neutronové a gama záření, které ho zasáhlo. Jednalo se již o druhou nehodu elektrárny Tokaimura.

Zdroj: https://otakukart.com/wp-content/uploads/2022/09/Hisa-770×531.jpg

Co se stalo Hisashimu?

Vzhledem k tomu, že stál Hisashi nejblíže, dostal tu největší dávku. Dostal 17 sievertů (Sv) záření, zatímco už 50 mSv (1 Sv = 1000 mSv) se považuje za maximální přípustnou roční dávku záření a 8 sievertů se považuje za smrtelnou dávku! Kolegové dostali o něco menší dávky, každopádně všichni tři byli převezeni do nemocnice. (Pro srovnání – lidé, kteří přežili Hirošimu a Nagasaki, byli vystavení dávce 0,5 SV, záchranáři v Černobylu zase 0,25 SV.)

Zdroj: https://storage.navratdoreality.cz/data/images/2019-02-06/272464/2/1200_0/100/0/1kp7d4n/272464_02.jpg

Jeho následky byly zcela ohromné. Hisashi utrpěl vážné popáleniny na 100 % těla a téměř většina jeho vnitřních orgánů byla zcela nebo z velké části poškozena. Zajímavé a hrůzostrašné bylo, že počet bílých krvinek v jeho těle byl téměř nulový, což zničilo celý jeho imunitní systém. Smrtelné záření zničilo i jeho DNA. Po převozu do nemocnice byl Hisashi díky popáleninám prakticky bez kůže, selhávaly mu orgány a celkově byl k nepoznání. Měl obrovské štěstí, že nezemřel.

Kvůli poškození DNA musel dostávat kmenové buňky své sestry, přičemž každý den byl prakticky úplně na drogách, kvůli obrovskému množství prášků na bolest. Přesto si přál se pouze vrátit domů a prosil o milost. Devětapadesátý den se jeho srdce zastavilo celkem třikrát během devětačtyřiceti minut. Rodina po lékařích požadovala, aby byl pokaždé resuscitován, což mu pochopitelně nenávratně poškodilo mozek a ledviny. Hisashi tím pádem stále více trpěl.

Zdroj: https://edd-dz.net/wp-content/uploads/2020/06/20200603_214025.jpg

Jeho smrt pro něj byla osvobozením a vzetím na milost. Zemřel 21. prosince 1999 na multiorgánové selhání. Hisashi Ouchi je dodnes považován za nejhorší oběť zasaženou jaderným zářením.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...