Karel Hynek Mácha by dnes oslavil 212. narozeniny

16.11.2022 / Jakub Cízler / Výročí

Není to tak dávno, co by své 211. narozeniny oslavil významný představitel Karel Jaromír Erben. Dnes by své 212. narozeniny oslavil jeho básnický protichůdce Karel Hynek Mácha. Zemřel v dvaceti šesti letech, přesně 6. listopadu roku 1836.

Karel Hynek Mácha je považován za zakladatele moderní české poezie a taktéž byl představitel českého romantismu. Každý ale jistě již ze základní školy ví, že byl básníkem a prozaikem, neboť kolem něj vlaje aureola největšího českého básníka. Proslavil se dílem Máj.

Hynku! Viléme! Jarmilo! Ignáci?

Jistě pro spoustu z vás bude překvapením, že pan Mácha se nenarodil jako Karel, ale jako Ignác. Jméno Karel si Mácha přivlastnil jako reakci na obrozenecký trend v počešťování jmen. A jméno Hynek je počeštěná podoba jména Ignác. Vzniká nám tedy typicky český Karel Hynek.

Zdroj: https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/1870/socha-karla-hynka-machy

Putování, putování… za poezií? Nebo za láskou?

Mácha byl již od útlého dětství cestovatel. Možná právě protože musel objevovat zákoutí jeho obydlí, jelikož se jeho rodina neustále stěhovala. To ho poznamenalo na celý život a tak cestoval i nadále.

Je známo, že Mácha putoval různě po ulicích Prahy, v níž navštěvoval zahrady, parky, zbožňoval břehy Vltavy a užíval si pouličních procházek. Avšak čím starší byl, tím dále chodil. A tím více holdoval radovánkám. O tom ale tento článek není.

V červnu 1832 Mácha putoval s přáteli na Karlštejn, v srpnu prošel trasu Mělník, Kokořín, Bezděz, Doksy s několika odbočkami (Nelahozeves, Veltrusy aj.). Právě tato krajina pro něj byla velkou inspirací.

Mácha také na svých cestách poznal svou první lásku, Márinku Stichovou. Posílal ji spoustu zamilovaných dopisů z cest se zamilovanými verši. I přes jeho básnický talent však tato láska zůstala neopětována. Byla ovšem inspirací k Máchově povídce Márinka.

Zdroj: https://g.cz/karel-hynek-macha-byl-vynikajici-basnik-slusny-malir-ale-otresny-clovek/

Pěšky do Alp

Král českých romantiků se 4. července 1835 vydal do Itálie. Jak jinak, než pěšky. Dokonce nešel sám, ale s přítelem Antonínem Strobachem. Cestou oba přátelé ušli denně 50-60 km a několikrát přešli Alpy. Mácha se tedy tímto stává typickým romantickým hrdinou a také se podobá japonským mistrům haiku, kteří taktéž putovali.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...