Karel Jaromír Erben by dnes oslavil 211. narozeniny

07.11.2022 / Jakub Cízler / Historie

Před 211 lety se narodil Karel Jaromír Erben, jeden z největších českých básníků, představitelů literárního romantismu a též patří mezi významné osobnosti českého národního obrození.

K. J. Erben se proslavil především sbírkou Kytice z pověstí národních, jež vyšla roku 1853, ale je známa spíše svou zkrácenou formou Kytice. Jedná se o sbírku 13 balad inspirovaných lidovou slovesností, které poukazují na mezilidské vztahy. Erben vychází ze slovanské tradice. V tomto ohledu je Kytice sbírkou ohlasovou a projevem folkloristicky orientovaného romantismu.

Dočkal se i zhudebnění

Mnoho lidí netuší, že Erben byl díky svým dílům i zhudebněn. Spousta skladatelů považovala Erbena za velkou inspiraci a obdivovali tak jeho díla. Antonín Dvořák, známý český hudební skladatel, zhudebnil jeho balady Svatební košile, Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek jako kantátu (Svatební košile) a symfonické básně. Básně Štědrý den a Vodník přetvořil do hudební formy jakožto melodramy Zdeněk Fibich. Inspirace se chytl i Bohuslav Martinů, jenž složil kantátu Svatební košile.

Mimo další varianty se sbírka Kytice dočkala v roce 2000 i filmového zpracování Františka Antonína Brabce. Film v roce 2001 získal cenu Český lev za kameru, hudbu a zvuk.

https://www.youtube.com/watch?v=iwHRDOa8JIE
Melodram Zdeňka Fibicha Vodník

Jakub Cízler

Víc o autorovi...