Zdroj obrázku: Lucie Palmová

Klobouk

20.06.2022 / Jakub Cízler / Zábava

Předmluva: Za ilustraci děkuji mé nadané spolužačce a ilustrátorce Lucii Palmové. Díky ní mají mé fejetony i příjemný a poutající vizuální kabátek.

Nač nechat tu hlavu tak nahou, když může býti slušivou pokrývkou zdobena? Jedno jest, co je za roční období. Správný muž by měl míti svůj klobouk. A kde se cítí neohrožen, tam si ho i pověsí.

Takový klóbrc je vynálezem praktickým, neboť nás může zahřát i udělat na hlavě parádu. Nehledě na to, že v dnešní době je to věc vskutku neobvyklá! Nejspíše se na vás bude široká veřejnost otáčet s údivem v obličeji a možná i smíchem v očích. Někteří však budou vyhlížet závistivě, jelikož u vás uvidí tu odvahu vystoupit z davu a nebýt otrokem monotónnosti dnešní doby. Nesmíte se ale nechat odradit názory ostatních!

A těch klobouků je tolik druhů, že si vybere každý! Fedory, cylindry, pánské, dámské, bowlery, trilby, s širokou krempou, s úzkou krempou, se stužkou i bez, panamy, porkpie, s ornamenty, slamáky, kovbojské klobouky, lovecké s pírkem a všechny možné varianty! Dnes je móda nosit australské klobouky, nebo stetsony. Já ovšem preferuji klasickou fedoru.

Dokud jsem měl jeden, bylo mi hej, když jich mám několik, společně s čepicemi, už menší chvíli váhám, který se hodí. Zda mi ladí s botami a košilí. Jo, marnivost postihuje i stárnoucí mladíky. Tajně doufám, že na mě utkví oko cizí.

Nu, klobouk dobře koupit není žádná legrace. Musí perfektně sedět, nesmí plandat na hlavě. Pokud je tomu tak, pak je život muže v klobouku mnohem snesitelnější než v opačném případě. Klobouk okouzlí kolemjdoucí, nebo spolucestující dámy. Neb ženy okamžitě vidí kvalitu. Tedy ty skutečné dámy, co dokáží ocenit dobrý mužský vkus. Tak to má být. Dáma bývá ve všech směrech náročná, na sebe i muže. Pokud je náročná, vybere si muže podle svých představ, má tedy co chtěla a co si přála. Stejně tak to musí být i u muže, když si vybírá klobouk.

Ač je klobouk nejlepší na hlavě, týká se i etikety. Nebojte se ho občas smeknout.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...