Konec prázdnin

31.08.2022 / Jakub Cízler / Zábava

Předmluva: Hola hola, škola volá! Fejeton nemá v úmyslu zpochybňovat, zesměšňovat, či až urážet pedagogy a školský systém. Slouží pouze jako připomínka toho, že návrat do školy není konec světa.

„Konec prázdnin přichází, synku, budeš zase chodit každý den do školy. Doufám, že tentokrát budeš míti lepší známky, než-li loni,“ mumlal pod vousy pan Bříza, zabafal tiše dýmkou a jal se dále mluviti: „Končí ti i všechen volný čas a nastanou ti opět školní povinnosti. Nebudeš se flákat, jako za poslední 2 měsíce.“ Bříza junior se zhrozil, jako by se mu právě zhroutil svět. Rozplakal se. Zítra je první září. Školní lavice čeká.

Proč ale nutně brát konec prázdnin jako nějakou tragédii? Rozumím, proč to tak většina mladých lidí a dětí má, škola občas umí zatopit a nadělat paškál. Pořád je to ale místo pro osobní rozvoj, kde by mělo být dítě vzděláváno a obohaceno o spoustu nových informací. Ač je to těžké.

Každý z nás by se rád flákal a byl doma. To by pak ale nemohl dosáhnout jiné kariéry, než-li býti profesionálním povalečem a provozovat takzvaný „gaučing“. To bohužel není kvalitní a uznávaný sport.

Doba nás žene kupředu. Jen ale vzpomeňte, mí drazí čtenáři, jistě máte ve škole i nějakého kamaráda, či jen oblíbený předmět. Nebo se snad pletu? V životě je třeba se soustředit na pozitiva, než se dusit negativy. Negativa na nás přichází ze všech stran. Najděme si to světlé místo. Těšme se na hezké chvíle. Škola může být i zábavná, zvláště o přestávkách.

Škola hrou, jak by řekl pan Komenský. To by byla idyla. Dávno už takhle ten systém nefunguje. A asi je to i dobře. Alespoň co se týče pokročilejších stupňů škol. Na základních školách by to tak mělo nejlépe zůstat. Hra je totiž nejlepší způsob, jak dítě něco naučit.

A nerad bych, aby si kdokoliv myslel, že právě metu prach na naše gymnázium. Mám ho rád i přes některé nepříjemnosti. Přineslo mi spoustu pozitiv a právě těch se budu držet.

Dost už bylo polemizování nad systémy a podobnými záležitostmi, kterým dostatečně nerozumím, abych je mohl komentovat, či až kritizovat. Tento rok se můžete těšit na spoustu dalších fejetonů a i některých, pokud bude v mých silách, exkluzivních rozhovorů.

Drazí čtenáři, učitelé a milí spolužáci, přeji vám všem to nejlepší do nadcházejícího školního roku. Ať se vám daří ve vašich pracovních či studijních kariérách a ať vám pobyt na této škole je maximálně příjemný.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...