Mých TOP 5 z Mercedes-Benz FashionWeek Prague

11.09.2019 / Adéla Syřínková / Z domova

V Praze se ve dnech od 30. 8. 2019 do 4. 9. 2019 představili návrháři z Česka i Slovenska své nastávající kolekce na Mercedes-Benz Prague FashionWeek (MBPFW).   

Letošní ročník proběhl od 30. 8. do 6. 9. / MBPFW

Celá akce je součástí celosvětové sítě fashion weeků, které jsou organizované firmou Mercedes-Benz. V období fashion weeku Praha ožije módou a designem na mnoha místech. Letošní rok se přehlídky soustředily na Výstavišti Praha, Smetanovo nábřeží, Four Seasons Hotel, Ligne Rosex a v Lindex showroomu.


TOP 1: NOSITELNÝ (LAFORMELA, ZOLTÁN TÓTH a AIM BY MICHAELA HRIŇOVÁ)

Na MBPFW se návrháři snaží diváky zaujmout všemožnými způsoby. Já však jako TOP 1 musím vyzdvihnout modely, které si můžu vzít na dámský večírek nebo do školy, ale i tak se za mnou lidé budou otáčet. 

Kolekce inspirována hipster stylingem a lookama z 80.let vytvořila Michaela Hriňová. Zaujaly mě chic běžecké bundy  doplněné jemnými řetězy nebo perlami. U dámského modelu můžeme vidět, jak dokážou zamávat s nudným černým outfitem .

LAFORMELA mě dostala svými celokoženými topíky. Kůže v této kolekci převažovala a to v podobě sak, kalhot nebo již zmíněných topů. Pro pány LAFORMELA vytvořila velmi elegantní světle oříškový kabát s koženými aplikacemi vedenými od zápěstí, přes podpaží až k bokům. Pánové? Myslím, že kabát hledat už nemusíte. Pro mě se v této kolekci staly jedinečným kouskem  saténové khaki šaty. Stejně jako v přehlídce s nimi určitě vyniknete ve společnosti i vy.

Ovšem dokonalý kousek vytvořil Zoltán Tóth ve spojení japonského kimona, gotického stylu a spojením khaki a bílé barvy. Praktické zavazování inspirované kimonem je trefa do černého, špičaté boty jsou známkou gotického stylu a rolákem opticky prodloužil krk a látkou vedoucí z rukávů i ruce. V gotice se snažili být co nejblíže Bohu, proto vše prodlužovali a myslím si, že když si obléknete tohle božské roucho, tak vás Bůh bude milovat!

TOP 2: SHOW     

Za nejpovedenější show jednoznačně volím předvedení kolekce od Zuzany Kubíčkové. Shrnuji jí jednou větou: ,, V ateliéru jako z Alenky v říši divů.” . Ať už výběrem modelek s Alenky tajemností nebo propracovanou výzdobou v podobě krejčovských pan, rustikálních židliček a triumfální dřevěnou lodí “WONDER” (pozn.red. loď Alenky otce), mě kompletně celá show pohltila. V kolekci se objevily pompézní večerní róby s výběrem výrazných barev, ale také i nadčasové kousky, z kterých mě zaujali trečkoty v různých podobách (viz. obrázky).   

Za nejodvážnější přehlídku považuji ukázku “outfitů” od ODIVI. Jediné oblečení, které nám ODIVI představila, byla lidská kůže, korzety a krinolíny. Za nápad postavit přehlídku na lidské nahotě dávám velký palec nahoru. Nahota ovšem nebyla podstatou přehlídky, měla mnohem větší hloubku. Líčení a doplňky byly voleny do 18.století(viz. obrázky), modelové připomínali šlechtu, které však byla vysána duše z nekonečné snahy být dokonalí jako ostatní. Či-li zombie šlechta. Brilantní!

TOP3: TR(END)S (DOMINIKA KOZÁKOVÁ a MICHAELA HRIŇOVÁ)

V dnešní době kdy jsme si genderově rovni, je UNISEX móda naprostý boom. Ženy nemusí nosit šaty obtahující jejich ženské křivky a muž může nosit sukně do společnosti a nikdo ho za to nebude odsuzovat. Takže přidání UNISEX kabátu byl od Michaely velmi chytrý krok, kterým určitě zapůsobila na „lovce trendů“. 

  Dominika Kozáková jela čistě podle módních trendů na rozdíl od Michaely, která se inspirovala i životním stylem. Outfit začínající elastickými kalhoty na kolo s neonovými plameny, pokračuje topem a mikinou ovázanou kolem pasu s maskáčovým vzorem a zakončený úzkými, průhlednými, žlutými brýlemi a baretem s gepardím vzorem. Více trendy už to snad ani víc nejde, ale otázkou je: ,,Kdy bude těmto trendům KONEC?,, nebo se stanou stereotypními kousky v šatníku?

TOP 4: KULTURNÍ ZÁŽITEK (BORIS KRÁĽ a MARTIN KOHOUT)

,,HELP ME!“. Hned první co vás napadne u kolekce od Borise Kráľe, že BAYWATCH je zpět a vy nutně potřebuje zachránit, jinak se v kolekci utopíte. Semišové kalhoty nebo lněný kabát si na pláž asi nevezmete, ale lehounké topíky ze šátků? Já určitě ano! V kolekci dominují odstíny pomněnkové, tmavější růžové a červené. Ikonické jsou pro tuto kolekci velmi sexy červené plavky, které by záviděla i Pamela. 

 A od seriálu se přesouváme k umění a tím nemyslím nic jiného než kolekci Martina Kohouta, který využil zajímavých materiálů pro ztvárnění šatů, kabátů, ale i „vaků“ pro pány(viz.obrázek). Mnou vybraná část kolekce připomíná šaty Ariany Grande z Met Gala 2019. Vyobrazení tváří na látce ve spojení s odstíny růžové, modré, žluté, bílé, fialové a zelené působí klidně, avšak zároveň i tajemně. Mužský „vak“ si určitě na večírek nevezmete, ale v kolekci je to velmi povedený model, který pro mě je jakýmsi obrazem, který malíř nedokončil, kvůli dnešní hektické a uspěchané době.

TOP 5: PROČ?(!)

PROČ?(!) č. 1 věnuji  modelu od návrhářky Michaely Hriňové.  Za mě  se tento model nepovedl a je dokonalou ukázkou  fráze: ,,Všeho moc škodí.“.  Pánský model je střihem i barvou velmi podobný vězeňskému mundúru . Celkový vězeňský vzhled už podtrhují jen kožené boty, které vyfasujete u vchodu do věznice.

PROČ?  č.2 věnuji zajíci.  Ano, přesně tak.  Při prohlížení všech kolekcích mě zaujalo, že pár návrhářů zakomponovalo do svých looků zaječí hlavu. A já se tedy ptám, je-li to náhoda nebo to má hlubší souvislost? To už si každý musíme vyložit sami.

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Adéla Syřínková

Víc o autorovi...