Zdroj obrázku: Lucie Palmová

Nebesa

18.08.2022 / Jakub Cízler / Zábava

Předmluva: Ilustraci jako je zvykem vytvořila má ilustrátorka Lucie Palmová, které moc děkuji. Pokud se vám její ilustrace líbí stejně jako mně, budu rád a jistě i ona, pokud ji v komentářích vyjádříte podporu.

Měli jsme tu již spoustu fejetonů o škodlivosti města, jeho nástrahách a možná i výhodách. Přes ty možné bonusy stále převyšují mínusy a tak není divu, že když bych si měl zvolit uspěchaný život ve městě, nebo poklidné bytí někde na samotě, zcela jistě bych byl otevřenější té samotě. Ačkoliv to samota vlastně vůbec není. To si ještě vysvětlíme.

Již dlouho zastávám tvrzení, že v lese sice není signál, ale přece je tam nejlepší spojení. Ale s kým? No přeci se všemi milovanou přírodou, jež nás stvořila. Ač někteří lidé říkají, že jsme stvořeni Bohem, nejsem si tím tak úplně jistý a popírám to stejně, jako to popírá věda. Ve zkratce můžu jen říci, že jsem bezvýhradný ateista natolik, až se bojím, že mě sám Pánbůh potrestá. A nebo se tak už dávno stalo. Ovšem nic proti křesťanům a ostatním náboženstvím nemám, jen s nimi nesouhlasím v určitých věcech.

Cítíte to propojení? Jako kdyby jste žili v symbióze se všemi těmi stromy, borovicemi, smrky, duby, buky, habry, olšemi, jasany, javory, jírovci i břízami, jako kdyby si ty stromy s vámi skrz neviditelné vlny vašeho srdce povídaly a hlavně si stěžovaly, že v noci nevidí hvězdy. A nevidí je právě kvůli všudypřítomné městské zástavě lamp a světel. Říká se tomu světelný smog, proto nikdy ve městě hvězdu neuvidíte. A je to k pláči.

Já chci vidět hvězdy a vzývat jejich zář a krásu. A všem dětem se již lesknou oči, vědí-li, že uvidí hvězdy. Městské děti pomalu vidí hvězdy jen na obrázku. Ještě že máme alespoň ten Webbův teleskop. Vždyť je to taková škoda, brát dětem takové krásy vesmíru.

Ve městě lze vidět jen měsíc, a to jen zřídkakdy, neboť často bývá zastíněn nějakým panelákem. Kdo z vás naposledy viděl západ slunce, zatímco jste se procházeli po městě? Myslím ten opravdový západ, když vidíte ten malinký sluneční oblouček zajít za horizont a je tma. Leda by jste museli stát na střeše vaší bytovky.

Je to rozhodně škoda, že máme takto pokřivené vidění a tyto úkazy často nezříme. Jedno je ale velmi důležité – že to slunce pořád vychází a zapadá.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...