Od obrazovky až do Francie

04.03.2023 / Pavel Beneš / Sport

Je tomu jen pár dní, co se fotbalové prostředí začalo plnit zprávami o jakémsi zrzavém muži jménem Will Still. Nebývá zvykem, že by se kouč průměrného ligového týmu, jakým je francouzské Reims FC těšil zásadně větší pozornosti. Jakým způsobem se tedy donedávna neznámý Angličan dostal do povědomí široké sportovní veřejnosti?

Trenéři jsou nedílnou součástí každého družstva a zároveň jednou z jeho nejvýraznějších postav. Tuto skutečnost posunul na úplně nový level portugalský manažer José Mourinho, u kterého je zvykem, že je jak během zápasu, tak i po něm, vidět více než samotní hráči. Still si ovšem pozornost vydobyl zcela jinak než zběsilým gestikulováním za postranní čarou nebo ostrými výroky na tiskových konferencích. 

Trenér momentálně desátého celku francouzské Ligue 1 totiž nemá UEFA A licenci požadovanou ke koučování na takovéto úrovni. Zdání však klame, a i přes to že mu chybí příslušná kvalifikace, Still není žádný amatér, jak by se mohlo z většiny krátkých útržků v médiích zdát. Jeho cesta fotbalová cesta začala na pažitech v Belgii, kam se s rodiči přestěhoval z Anglie, když mu byli dva roky. Kariéra hráče mu však příliš dlouho nevydržela, přesněji do jeho sedmnáctých narozenin. V té době hrával v belgické 4.divizy a dlouhou chvíli krátil videohrou Football Manager. A právě tato aktivita, kterou by kdekdo považoval za ztrátu času, mu nadobro změnila život. Díky ní si uvědomil že mnohem více než kariéra hráčská se mu zamlouvá ta trenérská a odjel proto do Anglie studovat na trenéra v Prestonu. Zde také naskočil do svého prvního angažmá, a to v roli asistenta trenéra u mládežnického týmu Preston North End. Poté si našel místo v realizačním týmu trenéra Yannicka Ferrery se kterým se postupně dostal až do předního belgického celku Standart Lutych. Během několika dalších sezon Still vystřídal mnoho celků v Belgii než se v roce 2021 přesunul do Reims. 

https://media.licdn.com/dms/image/D4E03AQGX9F_2P9S-HA/profile-displayphoto-shrink_800_800/0/1671793373708?e=2147483647&v=beta&t=5O47aGICYtp8umLB8wjgOmblrrxrRztP9qSsKnAIeBo

I tady začal jako asistent, tentokrát pro Oscara Garcíu. Když byl García v říjnu 2022 odvolán, byl Still angažován jako dočasný hlavní kouč. Původní záměr byl nejspíše jen zaplnit prázdné místo, než se najde nový hlavní trenér. Mezitím však Reims pod jeho vedením rozjelo sérii pěti zápasů bez porážky, což týmu bojující o záchranu velice pomohlo, a tak se vedení rozhodlo jmenovat Stilla jako hlavního trenéra i přes to že mu stále chyběla požadovaná A licence. To ovšem znamenalo že Reims bude muset platit pokutu ve výši 22 000 euro za každý zápas ve kterém tým povede. Klub se rozhodl jít do rizika a vyplatilo se. Still, který je zároveň nejmladším trenérem ve všech TOP 5 ligách (anglická, španělská, německá, italská a francouzská), ještě neprohrál jediný zápas, momentálně je neporažen již 15 her v řadě, a dostal Reims na desáté místo v tabulce, daleko od bojů o záchranu. Během této série dokázal dvakrát remizovat s lídrem soutěže PSG, a ještě živí naděje na umístění na příčkách zajišťující evropské poháry. Svoji licenci momentálně Still studuje poblíž Bruselu, kam dojíždí jednou do měsíce. Bude velice zajímavé sledovat, kam se tento stále ještě hodně mladý trenér posune, a hlavně jaký bude mít jeho příběh v bližší budoucnosti vliv na propojení reálného fotbalového světa s tím virtuálním.  

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Pavel Beneš

Víc o autorovi...