Odešel fotbalový král. Jak získal svoji korunu?

06.01.2023 / Pavel Beneš / Sport

Dne 29. prosince 2022 navždy odešla brazilská fotbalová legenda Edson Arantes do Nascimento, jenž je světu známý jako Pelé. Mnohými fanoušky byl považován za nejlepšího hráče všech dob.

Jeho cesta začala, jak už to u brazilských hráčů bývá, v chudých ulicích konkrétně ve městě Três Corações. Zde také začal s fotbalem v místním klubu odkud se po doporučení trenéra stěhoval do týmu Santos FC. To mu bylo šestnáct let a v tomto věku také debutoval v dresu Santosu v derby proti Corithains . Ve své první sezoně se stal nejlepším střelcem Campeonato Paulista a řekl si tak o pozvánku do brazilské reprezentace ve které poprvé nastoupil v roce 1957 ve věku 17 let.

Právě v dresu „kanárků“ se navždy nesmazatelně zapsal do fotbalové historie. Na Mistrovství světa 1958 přijel jako neznámý mladík a nikdo netušil jak zazáří. Podle novinářů byl malý klučina ve Švédském království jen na výletě aby viděl co ho může jednou potkat. V prvních dvou zápasech ve skupině Pelé opravdu zůstal pouze na lavičce ale v posledním utkání skupiny proti SSSR se objevil hned v základní sestavě. Podal solidní výkon a Brazilci vyhráli díky dvěma gólům Vavá 2:0. Ve čtvrtfinále tým trenéra Feoly narazil na Wales který zdolal v poměru 1:0 a o jediný gól utkání se postaral právě mladičký Brazilec. Po těchto dvou utkání už celý svět žasl nad uměním drobného útočníka ovšem to nejlepší mělo ještě přijít. Semifinálové utkání postavilo Brazílii proti Francii a právě tento zápas vzal Pelé do svých rukou. Reprezentantům země galského kohouta nastřílel během třiadvaceti minut hattrick , utkání skončilo 5:2 ve prospěch Brazilců a po zápase se nemluvilo o ničem jiném než o Pelého hattricku. Velké finále se odehrálo na stadionu Råsunda na okraji Stockholmu a „kanárci“ v něm , před zraky krále Gustava VI deklasovali reprezentaci domácích Švédů 5:2. Pelé vstřelil dva góly a uzavřel tím svůj střelecký účet na šampionátu na šesti zásazích. Poprvé v historii tak Zlatá Niké , trofej pro vítěze mistrovství světa, putovala do země kde fotbal znamená nejvíce, do Brazílie.

Zdroj: https://assets.telegraphindia.com/telegraph/2022/Dec/1670129118_pele.jpg

Cestu si zopakovala ještě čtyřkrát a dvakrát na tom měl podíl Pelé. Nejdříve to bylo v roce 1962 na mistrovství v Chile kde se ovšem Pelé zranil už ve druhém zápase proti Československu, do turnaje už nenastoupil a musel se tak spokojit jen s jediným gólem do sítě Mexika z prvního utkání. I bez něj však Brazílie dokráčelo k druhému titulu v řadě což dosud nikdy nebylo zopakováno. Na mistrovství světa v roce 1966 v Anglii však čekalo „kanárky “ nemilé překvapení v podobě tvrdé, a často netrestané, hry hlavně evropských týmů a tak museli balit kufry už po skončení skupinové části. Schylovalo se k Mistrovství světa 1970 v Mexiku které mělo být a také bylo Pelého poslední. Ten se ale trápil, v dresu Santosu odehrál co se vstřelených gólů týče svoji nejhorší sezonu v kariéře a tak se nepočítalo s žádnými zázraky. Ty se ale děli. Pelé byl na hřišti úplně všude ,hrál v životní formě a postupně přes Peru, Uruguay a Itálii dovedl svoji zemi ke třetímu titulu mistra světa.

Na klubové scéně strávil osmnáct let v barvách Santos FC. Klub ze stejnojmenného města se do jeho příchodu řadil mezi brazilský průměr a vyhrál jedinou trofej a to Campeonato Paulista- ligu státu Sao Paulo. Pelé tohle změnil a obrátil brazilskou fotbalovou scénu vzhůru nohama. Hned ve své první sezoně vyhrál znovu Campeonato Paulista a v roce 1961 dovedl Santos k historicky prvnímu titulu v brazilské lize. Celkem se jeho bilance zastavila na šesti vítězstvích brazilské ligy a ligu Sao Paulo jedenáctkrát . V historické sezoně 1960/61 dotáhl svůj tým také k vítězství v Poháru Osvoboditelů kde se utkávají týmy z celé Jižní Ameriky a následném Interkontinentálním poháru kde se střetává vítěz PO s vítězem evropského Poháru Mistrů. Tento počin navíc dokázal další sezonu zopakovat. Neuvěřitelná jsou hlavně gólová čísla když za celou dobu v Santosu dosáhl průměru většího než jeden gól na zápas , celkem to bylo 784 branek. Na sklonku kariéry ještě vyzkoušel zámořskou MLS v dresu New York Cosmos kterou se mu podařilo jednou vyhrát.

Svá nejlepší léta strávená v Brazílii a tři tituly mistra světa ho v této zemi učinili nedotknutelným a zaslouženě si mezi domácími fanoušky získal přezdívku O Rei-Král. Králem se stal nejen v Brazílii , vyhlášení ankety o nejlepšího hráče 20.století , jenž vyhrál, ho zvolilo také králem doby, kdy fotbal zažil největší růst. Navždy se tak zařadil do pomyslné debaty o nejlepšího hráče všech dob.

Než přišel Pelé fotbal neznal pojem superstar ,on byl první.

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Pavel Beneš

Víc o autorovi...