Odkud se vzala mikulášská tradice

05.12.2022 / Agatha Lily Kopecká / Historie

Šestého prosince každého roku slavíme Mikuláše, děti se snaží být hodné, aby dostaly dobroty a někteří se zas s velkým entusiasmem pokouší sehnat hezké kostýmy a těm menším udělat pěkný zážitek. Kde se ale tento svátek plný andělů a čertů vlastně vzal?

Hlavní postava tohoto dne je samozřejmě Mikuláš, ten se v různých zemích liší vzhledem či jménem, ale všude má stejné kořeny – v historii. Mikuláš totiž opravdu existoval, narodil se ve třetím století v dnešním Turecku, konkrétně ve městě Patara. Po smrti jeho rodičů, kteří rozhodně nebyli chudí, rozdal část majetku prostým lidem. Poté začal putovat. Povedlo se mu se jen tak náhodou nachomýtnout do Myry, kde zrovna zemřel biskup. Biskupem se měl stát první člověk, který vešel do chrámu následující ráno. Mikuláš toto nevědomky splnil, a tak ho lidé přesvědčovali, aby se stal novým biskupem. Mikuláš se nejprve vzpíral, avšak svoji novou roli přijal a vykonával ji až do své smrti. V jeho době probíhalo agresivní stíhání křesťanů, kterému svatý Mikuláš podlehl.

Čert je na druhé straně zcela fiktivní. Je to slovanská bytost představující zlo, později i spojována s ďáblem. Prostý smrtelník se ho pokouší najít, aby mu čert uskutečnil přání, které nedokáže splnit nic jiného než síly pekelné. Něco málo to ovšem stojí – duši. Když se přání člověka uskuteční, čert se objeví a odnese jeho duši do pekla. V pekle nekončí pouze duše těchto „obchodníků“, ale i duše hříšníků. Tam jsou mučeny. Děti tyto peklem zamazanými bytostmi nejsou unášeny, nýbrž jen postrašeny. U zlobivích jedinců se to neobejde bez uhlí a brambor.

Anděl platí za svatou a čistou bytost, tedy pravý opak čerta. Andělé jsou především v křesťanství vyobrazeni jako dokonalost sama. Bývají krásně oblečeni, zpravidla v bílých zdobených šatech. Podob však mají mnoho. Nesmí chybět hebká křídla. V nebi na ně neustále čeká nekonečné množství úkolů a práce. Aby toho nebylo málo, pracují i na zemi. Ochraňují lidi, často figurují vysloveně jako andělé strážní

Mikuláš, anděl a čert jsou vskutku zažitá trojice. Převlékli jste se někdy za jednu z postav?

Svatý Mikuláš od Jaroslava Čermáka z Galerie Art Praha

 

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Agatha Lily Kopecká

Víc o autorovi...