Prapodivný bengálský ostrov Severní Sentinel

30.01.2023 / Jakub Cízler / Zajímavosti

Viděli jste někdy ve filmech klišé ostrovů, na kterých žijí lidojedi a podivné kmeny, kterých se nedotkla naše civilizace? Pak asi víte, o čem bude tento článek. Ostrov Severní Sentinel se totiž tímto vyznačuje.

Ostrov Severní Sentinel je jedním z ostrovů Andamanského souostroví v Bengálském zálivu. Nachází se vcelku daleko od Indie, pod kterou formálně spadá. Přestože ale spadá pod Indii, žije na celém ostrově pouze jediný kmen, jehož lidu se říká Sentinelové. Ostrov je obklopený korálovými útesy a nenachází se zde žádné přístavy, ani budovy. Celý ostrov i s jeho obyvateli se zřejmě zasekl v době kamenné.

Zdroj: https://media-cldnry.s-nbcnews.com/image/upload/t_fit-760w,f_auto,q_auto:best/newscms/2020_35/3407918/200827-andaman-islands-mc-1418.JPG

Co jsou zač?

Sentinelové jsou obyvatelé ostrova Severní Sentinel. Jde o lovce a sběrače, kteří si obstarávají potravu v lese pokrývajícím téměř celý ostrov, ryby tak loví pouze v mělkých lagunách kolem Sentinelu. Jsou tmavé pleti a mluví neklasifikovaným jazykem, kterému nikdo jiný než oni nerozumí. Nenosí takřka žádné oblečení, jsou nezávislí na okolním světě a neznají moderní technologie. Dle dostupných informací se živí lovem, rybářstvím a sběrem plodů. Krom toho vyrábějí lodě, konkrétně úzké kánoe, jež využívají v mělkých vodách. Předešlé tvrzení o době kamenné ale musím nyní vyvrátit, jelikož používají železo, které sebrali z vraků poblíž potopených lodí. Sesbíraným železem později vylepšují své šípy.

O Sentinelech nevíme ovšem příliš informací. Víme třebaže tento kmen dosud nezná oheň, nebo že zajisté o kontakt s okolní civilizací vůbec nestojí, což nám dokázali již v roce 2018, kdy zabili misionáře Johna Allena Chaua, který se nechal k ostrovu odvést rybářskou lodí. Přišel zvěstovat katolickou víru, ovšem byl zasypán salvou šípů.

Jejich snaha o znepřístupnění ostrovu ostatním civilizacím ovšem jistě není bezdůvodné. Zřejmě si mezi generacemi tradují příběhy o tom, jak kolonisté vnikli na okolní ostrovy, kde vyvraždili zbylé kmeny, nebo jak sem zavlékli různé nemoci, na které tyto kmeny neměly imunitu.


Vstup na ostrov je zakázán z důvodu ohrožení zdraví návštěvníků, tak domorodých obyvatel. Každopádně i kdyby bylo vše povoleno, zřejmě by se sem nikdo nechtěl podívat. A co vy? Podívali byste se sem? Naše redakce určitě ne.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...