Přehled kandidátů na prezidenta 2023

08.11.2022 / Jakub Cízler / Z domova

Je již listopad, což znamená, že brzy přijdou volby prezidenta České republiky. Dle volebních kampaní všude kolem nás můžeme usoudit, že se již neúprosně blíží návrat k volebním urnám. Kandidáti mají možnost oznámit svou kandidaturu do dneška, dne 8. listopadu. 2022. V článku najdete přehled a krátké informace k potvrzeným uchazečům. Všichni zájemci o tento post se utkají ve volbách už 13. a 14. ledna 2023.

 

Petr Pavel

Petr Pavel je armádní generál ve výslužbě. Mezi léty 2012-2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Působil také jako předseda vojenského výboru NATO. Býval také členem KSČ, zúčastnil se dokonce tajného zpravodajského kurzu určeného mimo jiné pro přípravu rozvědčíků.

Andrej Babiš

Andreje Babiše netřeba představovat. Jedná se o jednu z nejvíce médii probíraných osobností v republice. Babiš je bývalý premiér České republiky, předseda hnutí ANO 2011, podnikatel a vlastník miliardového koncernu Agrofert. Je označován za oligarchu. Krom toho je znám mnohými kauzami, například kauzami týkající se Čapího hnízda. V současné době je souzen za dopomáhání k dotačnímu podvodu. Znám je také pod svým krycím jménem „Bureš“, které používal za své funkce důvěrníka StB. Byl také členem KSČ. Své členství v StB však dosud popírá.

Danuše Nerudová

Danuše Nerudová je vysokoškolská pedagožka a ekonomka. Působila jako rektorka Mendelovy Univerzity v Brně. Na akademické půdě se tedy jedná o velmi zkušenou a ambiciózní ženu. Je taktéž aktivní v charitativní oblasti, působila jako předsedkyně komise pro spravedlivé důchody a je spoluzakladatelkou iniciativy KoroNERV-20. Její minulost je čistá.

Pavel Fischer

Pavel Fischer je senátor, bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku, kde mu později byl udělen Řád svatého Karla a Řád čestné legie. Dále působil jako poradce Václava Havla. rovněž byl ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM. Jedná se o prozápadně orientovaného kandidáta s čistou minulostí. Jedinou skvrnkou na jeho kandidatuře je výrok o nejmenování homosexuála ústavním soudcem. Za tento výrok se později však omluvil. Kandidoval již v roce 2018.

Josef Středula

Josef Středula je český odborář, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů a předseda Odborového svazu KOVO. Jeho politická orientace představuje spíše levici, Jeho minulost je čistá.

Marek Hilšer

Marek Hilšer je především lékař, ale také vysokoškolský pedagog. Je také členem Senátu. Kandidoval již v roce 2018. Je také občanským aktivistou, má čistou minulost.

Karel Janeček

Karla Janečka mnoho lidí zná díky jeho projevu o očkování v pořadu Český slavík 21, který sám sponzoroval. Dle časopisu Forbes se jedná o 92. nejbohatšího Čecha. Dále je také matematik, pedagog a autor volebního systému D21.

Tomáš Zima

Tomáš Zima je lékař a také bývalý rektor Univerzity Karlovy. Dále je také biochemik. Jeho minulost není příliš čistá. Byl kdysi členem KSČ, hájil profesora Martina Kováře, usvědčeného z plagiátorství a zlehčoval koronavirovou pandemii.

Libor Michálek

Libor Michálek je český ekonom, politik, úředník, středoškolský profesor a je taktéž známý kritikou a odhalováním korupčních praktik. Jedná se také o bývalého senátora.

Tomáš Březina

Březina je podnikatel ve stavebnictví. Založil také společnost BEST. Je i bývalý poslanec.

Josef Skála

Josef Skála je novinář, publicista a také podnikatel. Je taktéž bývalý místopředseda KSČM. V 18 letech vstoupil do KSČ.

Karel Diviš

Karel Diviš podniká v informačních technologiích. Své voliče láká prostřednictvím sociální sítě Tik Tok. Moderoval také zimní OH v roce 2010. Působil jako sportovní redaktor České televize

Vladimír Boštík

Český podnikatel a bývalý starosta Vraclavi. Údajně má velké dluhy. V roce 2013 kandidoval za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Denisa Rohanová

Prezidentka sdružení dlužníků České asociace povinných. Mezi její největší úspěchy patří prosazení seznamu nezabavitelných věcí do exekučního řádu a vytvoření Metodického pokynu pro Policii ČR v případě mobiliárních exekucí.

Jana Peterková

Peterková je bývalá televizní moderátorka, aktivistka, antiwaxerka. K tomu všemu byla v létě na protialkoholním léčení v Bohnicích.

Jiří Kotáb

Kotáb se již od mládí potýká s III. stupněm invalidity. V roce 2021 kandidoval za KSČM, dříve za Blok proti islámu (krajně pravicové hnutí). Působil také v hnutí Úsvit Tomia Okamury.

Alena Vitásková

Manažerka a bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Čelila trestnímu stíhání za zneužití pravomoci a obvinění ze střetu zájmů kvůli podnikání v oboru, na který dohlížela.

Jakub Olbert

Podnikatel, zakladatel hnutí Chcípl PES a Otevřeme Česko.

Jaroslav Bašta

Je původním povoláním archeolog, za normalizace disident, politický vězeň. Je dále signatářem Charty 77, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a je poslancem za hnutí SPD.

Hynek Blaško

Blaško je armádní generál v záloze. Dále poslanec Evropského parlamentu za SPD.

Informace ohledně kandidatur se ze dne na den mění a není možné vše kontrolovat. Informace by měly být aktuální k 1. 11. 2022, kdy je tento článek napsán. Všem se tedy omlouvám za případné zmatky. Inspirace byla brána z https://kohonevolit.cz/volby-prezident. Pro přesnější seznamy kandidátů sledujte internet.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...