Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/demonstrace-proti-covidovym-opatrenim-peking-cina_2211271923_gen

Protesty v Číně

14.12.2022 / Anna Volfová / Ze zahraničí
Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/demonstrace-proti-covidovym-opatrenim-peking-cina_2211271923_gen

Jistě jste v blízké době zaznamenali masové protesty v Číně, to například v Pekingu a Šanghaji, ale i dalších městech. Čím jsou způsobené a co se děje, že se čínský lid najednou bouří?

Davy lidí s bílými papíry v rukou projevily svůj nesouhlas s tvrdými proticovidovými opatřeními. Mezi ně patří pro nás dnes již nepředstavitelné plošné lockdowny a stálé testování. Lidé mohou kvůli pozitivnímu covid testu zůstat doma i několik měsíců. Poslední kapkou, která byla také jiskrou nutnou k zažehnutí demonstrací, byla událost 24. listopadu, kdy v hlavním městě oblasti Sin-ťiang jménem Urumči uhořelo deset lidí, kteří kvůli zamčeným dveřím a dalším opatřením kvůli jejich covid pozitivitě nemohli utéci. Čínské úřady rozhodně popřely, že by dveře byly zamčené. To ale není jediná věc o níž se mezi mlčky demonstrujícími mluví. Volá se (ne doslova samozřejmě) po zrušení cenzury a někteří i po rezignaci prezidenta Xi Jinpinga. A to se v Číně neděje každý den.

Počty demonstrujících předčily i demonstrace na náměstí Nebeského klidu roku 1989, které byly násilně rozháněny a počty obětí tehdy dosáhly až deseti tisíc. Nevíme sice o žádných ztrátách na životech z nynějších protestů, ovšem jistě vás nepřekvapí, že bylo zatčeno zatím neznámé množství lidí.

Prázdné papíry

Zmínila jsem, že Číňané demonstrují s bílými papíry v rukou, ale proč, známe přece demonstrace s cedulemi hlásající nejrůznější hesla a čínský lid má také jistě co říct. Vysvětlení je poměrně jednoduché. Za takový negativní komentář na vládu či její činy se v Číně neobejdete bez tvrdých následků a své o tom ví někteří čínští reportéři a reportérky, kteří po projevení svého názoru záhadně zmizeli. Bílé papíry jsou proto symbolem pro vše, co by daný člověk chtěl, ale nemůže nahlas říct, ať už je to volání po zmírnění proticovidových opatření nebo po svrhnutí vlády.

Reakce vlády

Čínská vláda reagovala například zrušením nutnosti mít negativní covidový test při vstupu do obchodů, kanceláří, parků a letišť a můžeme očekávat, že další opatření budou uvolňována v následujících dnech. Vláda se tak chce vyhnout dalším demonstracím, což zjevně funguje, protože už je to pár dní, co protesty utichly. Je otázkou, jak moc velké rozvolnění můžeme čekat, ale doufejme, že se Číňané dočkají alespoň nějaké úlevy.

Zdá se ovšem, že protesty byly efektivní, přestože většina opatření stále ještě platí. Uvidíme, co se bude dít v následujících týdnech.

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Anna Volfová

Víc o autorovi...