REPORTÁŽ: FBŠ Slavie Plzeň a FBŠ Gorily Plzeň

07.01.2023 / Jakub Cízler / Sport

Je sobota 7. 1. a dnes se uskutečnil zápas FBŠ Slavie Plzeň B a FBŠ Gorily Plzeň. Jak toto derby dopadne se dozvíte v reportáži.

Je 10 hodin ráno. S mým fotografem Martinem právě sedíme na tribuně v hale TJ Slavia VŠ Plzeň u Borského parku. Hráči FBŠ Slavie Plzeň B se důkladně připravují na svůj první dnešní zápas, ve kterém se utkají s týmem FBŠ Gorily Plzeň. I Gorily nezanedbávají přípravu a věnují se aktivnímu rozběhání. Atmosféra před zápasem každou chvílí houstne. Diváci tuší, že to bude derby a boj o každou vstřelenou branku.

Halou právě zní písnička Breaking the Habit od kapely Linkin park a hráči obou týmů si trénují svou střelu na branku. Gólmani se soustředí, aby míčky chytali co nejlépe rovnou do svých rukavic. Občas je odráží i helmou. Dle pozorování lze posoudit, že zápas nebude lehký ani pro jednoho z oponentů.

Hala TJ Slavia VŠ Plzeň
Zdroj: https://old.ceskyflorbal.cz/media/arenas_69_2930_photo.jpeg

První třetina

Hráči se právě sešli v brankovišti, aby se vzájemně povzbudili před utkáním. Zápas začíná. Slávie vyhrává buly. V úvodních minutách obě strany značně prokazují svou agresi a touhu po míčku, přičemž ji Gorily projevily silněji a dávají tak otevírací gól zápasu.

Utkání je vyrovnané. Oba týmy mají kvalitní útočné akce a taktéž i stejné šance na gól. Boj o míček je neústupný a ani jeden z týmů se nevzdává. Gorily však projevují stálejší tlak. Tento tlak vyvinutý Gorilami byl právě proměněn v jejich druhý gól.

Slávie se nenechává vystrašit a na vstřelenou branku odpovídá prvním gólem. Samostatných úniků s míčkem je na hřišti jen v řádu jednotek. Oba týmy drží spolu a objevuje se spolupráce mezi spoluhráči. Je 6. minuta 1. třetiny a Gorily se znovu trefují do brány.

Hra se ustálila, avšak hráč Goril nyní podstoupil kosu ze strany hráče Slávie. Slávista dostal za svůj prohřešek trest v podobě dvou minut strávených na trestné lavičce. Gorily hrají přesilovku. Domácí se brání se dobře, dokonce se jim právě poštěstil samostatný únik, ze kterého ovšem nepadl gól.

Zápas pokračuje tlakem Goril, které právě trefují svůj v pořadí již čtvrtý gól, jenž dopadl do branky nešťastným způsobem. Slávie toto ponížení oplácí pěkně promyšleným gólem.

Hráčům Slávie právě ve 13. minutě přichází další hřebík do rakve v podobě míčku do branky. Je znát, že hráči jsou již unavení a potřebují oddych. Slávie si drží míček na hokejce a nepouští ho zní. Defenzivní taktika se jí vyplácí a zřejmě tak přečká do pauzy.

Konec první třetiny, aktuální stav je 2:5 pro Slávii.

Hráč Slavie radující se z legračního momentu

Druhá třetina

Začíná druhá třetina. Samozřejmě by se neobešla bez týmových povzbuzení. Hráči Slávie vstupují do pokračování zápasu v oslabení, kterému vzdorují s vervou.

Sotva se hra ustálila, hráči Goril dávají další gól, po kterém nepřichází ani žádná speciální gólová oslava. Ukazují tak pomocí samozřejmosti svých gólů na svou arogantnost. Některým divákům by se toto mohlo zdát jako neúcta k soupeři.

Uběhlo pár minut od nevřelé radosti Goril ze svého gólu a Slávie nyní ukazuje pravý opak. Dávají gól a radují se z něj. Gorily si to nenechávají líbit a vzápětí vstřelují další branku. Tentokrát se zřejmě poučili a hráči si šli na oslavu plácnout.

Gorily za stavu 7:3 jdou do přesilovky, kterou proměňují v osmý gól. Svůj tah jim právě Slávie oplácí svou přesilovkou, kterou si zasloužili dvouminutovým trestem v řadách Goril. Gorily po svém návratu do plné síly střílí devátý gól.

Druhá třetina končí za stavu 3:9 pro Gorily.

Povzbuzení před poslední třetinou

Třetí třetina

Začíná poslední třetina zápasu a hráč Goril dává desátý gól. Na hráčích Slávie není vidět zrovna dobrá nálada, ale jejich boj pokračuje. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Dostávají další gól z rozehrávky před bránou, jenž je v pořadí již jedenáctý gól Goril.

V páté minutě je zápas klidný. Hráči se pohybují po hřišti lépe organizovaně než předtím, jelikož oba týmy prošly týmovou poradou. Slávii se tato taktika vyplatila a střílí svůj čtvrtý gól po kterém přichází symbolická a zoufalá oslava.

Hráč Slávie fauloval a dostal dvouminutový trest. Gorily hrají přesilovku. Zápas se chýlí ke konci a stav již není tak proměnlivý. Hráči více méně mají své zajeté techniky a těch se drží. Hráč Slávie byl faulován. Při pádu udělal kotoul a hráč Goril míří na trestnou lavičku. Gorily i přesto dávají dvanáctý gól.

Zápas končí za stavu 12:4 pro Gorily. Slávisti se odebírají truchlit do šatny a regenerovat na další zápas, který se uskuteční v 15:00.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...