Šipkařský thriller v režii Michaelů

27.01.2023 / Pavel Beneš / Sport

V úterý 3 ledna se Michael Smith poprvé ve své kariéře stal mistrem světa. Ve finálovém zápase zdolal Michaela van Gerwena 7:4 na sety a mohl tak slavit světový titul. Šipkařský svátek roku pořádaný v Alexander Palace v Londýně se dočkal svého vyvrcholení a bylo to nejlepší představení které mohl tento sport nabídnout. 

Poté co z turnaje vypadli dva největší favorité, a zároveň dva nejlépe postavení hráči světového žebříčku, Velšan Gerwen Price a Skot Peter Wright , byla vrátka do finále otevřena dalším uchazečům. Prvním z nich se stal dvaatřicetiletý Angličan Michael Smith který v semifinále zdolal největší překvapení turnaje, Němce Gabriela Clemense . Druhé finálové místo pro sebe vybojoval trojnásobný světový šampion a jeden z nejlepších hráčů posledních let, Nizozemec Michael van Gerwen. Zopakovalo se tak finále z roku 2019 které tehdy ovládl van Gerwen v poměru 7:3 na sety.

Pokud nejste obeznámeni s pravidly šipek, zde je malé shrnutí těch nejdůležitějších pravidel. Hráči se střídají v hodech po třech šipkách a snaží se trefit nejhodnotnější části terče s čísli od jedné do dvaceti a jejich dvojnásobky či trojnásobky. Nejvyšší možné skóre na tři šipky je tedy sto osmdesát. Jsou dva způsoby, jak stanovit cíl hry, hraje se buď na legy nebo sety. Každý leg začínají oba hráči s pěti sty jedna body od nichž postupně odečítají až jeden z nich dosáhne nuly a v tu chvíli leg končí. “Zavřít” leg může hráč pouze šipkou trefenou do dvojnásobku čísla tzv. doublu. Každý set se hraje do tří získaných legů. Na většině hlavních turnajů se hraje na sedm setů. 

Zpět k letošnímu finále. Smith do něj vstupoval s jediným cílem a to nepřipustit stejný scénář jako v roce 2019 kdy byl zápas jednoznačnou záležitostí pro nizozemského protějška. Oba soupeři prošli svými semifinálovými souboji hladce a hráli v dobrém rozpoložení což se potvrdilo hned v prvním setu ve kterém čtyřikrát padlo sto osmdesát. Ovládl ho van Gerwen a dostal se tak do vedení. To, co se dělo v následujících minutách se navždy zapíše do historie šipkařského sportu. Druhý leg druhého setu otevřel van Gerwen zahráním další sto osmdesátky. Smith měl na svojí straně celé domácí publikum a s podporou fanoušků v zádech odpověděl svému soupeři stejnou mincí. Van Gerwen zahrál znovu dvakrát triple dvacet ovšem poslední šipku vyslal do triplu devatenáct a sehrál si tak na uzavření sto čtyřiceti čtyř. Smith zvolil opačný postup a chladnokrevně zahrál znovu sto osmdesát. Holanďan měl ale stále leg ve svých rukou, zahrál dvakrát triple dvacet a vše směřovalo k nine darteru neboli zavření legu na devět šipek, poslední hod, který cílil na double dvanáct, ale minul svůj cíl, a tak byl na řadě Smith. Ten proměnil postupně triple dvacet, triple devatenáct a na závěr i double dvanáct a uzavřel tak leg, který je považován za ten nejlepší vůbec. Alexander Palace se otřásalo v základech a snad jediný kdo v ten moment zůstal klidný byli oba hráči kteří stále měli přede sebou ještě dlouhý boj o titul. Zápas si celou dobu držel vysokou úroveň, jak se na finále mistrovství světa sluší a patří, a populární sto osmdesátka byla k vidění celkem třicet sedmkrát. Až do pátého setu to byla vyrovnaná bitva, ve které měl lehce navrch van Gerwen ale pak Smith naplnil to, na co se čekalo již dlouho. Tohle je jeho rok, tohle je jeho turnaj a tohle bude i jeho titul. Z vyrovnaného zápasu udělal svoji one man show, vyhrál čtyři sety za sebou a dostal se do vedení 6:3. Žádné další drama nepřipustil, a doublem osm zavřel poslední set a zvítězil 7:4. 

https://e0.365dm.com/23/01/2048×1152/skysports-michael-smith-world-darts-championship_6013445.jpg

Mohla propuknout obrovská vlna radosti na které se svezl celý Alexander Palace. Na svůj třetí finálový pokus se Michael Smith dočkal premiérového prvenství, které také znamenalo nejvyšší stupínek ve světovém žebříčku. Co víc si mohl přát, než oslavy se svojí rodinou a halou plnou fanoušků ze stejné země on. Splnil se mu sen a stal se nedílnou součástí jednoho z nejlepších finále jaké sport šipek kdy zažil. 

Celý zápas, a především onen slavný leg, obletěli celý svět a jinak ne tolik výrazný sport se těšil popularitě ve všemožných médiích i na sociálních sítích. To může oblíbenosti pouze přidat, a bude zajímavé sledovat, jak bude tento příběh pokračovat dál. Rok 2023 tak začal více než slibně. 

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Pavel Beneš

Víc o autorovi...