Soudný den pro odpadky aneb Úklid Plzně

04.05.2022 / Lukáš Brož / Z Mikulášského

Už jste někdy měli pocit, že vaše počínání a dost možná počínání celého lidstva není tak úplně v souladu s přírodou a půdou, na které žijete? Zmocnil se někdy vašeho svědomí ten nepříjemný pocit viny vůči planetě?  Pokud ano, tak vám zřejmě dochází dopad jednání lidského pokolení na přírodu a není vám to zcela lhostejné. A pokud ne, lidstvo už zřejmě ztratilo schopnost rozeznat přirozené od umělého, správné od sobeckého a nejspíš i dobré od zlého. 

   Chci se na chvíli pozastavit nad tématem odpad. Pod tímto termínem si lidé mohou představit mnoho – vyřazené družice na oběžné dráze, přetékající skládky páchnoucí hnilobou a chemií, nepořádek v pokoji vašeho dítěte nebo sbírku hraček z Kinder vajíček na poličce vašeho přítele, který si není s to ve svých 30 letech přiznat, že jeho dětská léta proložená hromaděním absurdních, zbytečných a hloupých věcí jsou ta tam a on se musí začít potýkat se skutečnými problémy dospělého člověka. Já ve své dnešní úvaze budu termínem ,,odpad” rozumět hromady vyřazených obalů od potravin, hory plechovek a neustále ostřící se potoky roztříštěného skla, které místo recyklace dostaly druhou šanci k využití v podobě rozsévání žloutenky a pohlavních nemocí zbloudilým duším velkoměsta. Plastové pevnosti a plantáže pokryté toaletním papírem jsou pro městského člověka dnes asi tak běžné, jako třeba kruhový objezd či agresivní řidič. Tyto ,,polymerové děti” si už tak navykly na přítomnost chemických odpadů, že už vlastně ani netouží po světě bez nich. Ještě hůře – ony už ani neví, že něco takového lze.  

   Naše krásné město Plzeň je toho příkladem. Ano, máme moderní a čisté centrum pyšnící se rovnými asfaltovými cestami a třídami, jimiž je protkané. Pohled na Borská pole vám však navodí představu, že už v této české Neapoli nechcete být ani o sekundu déle. ,,Vidět Neapol a zemřít.” Vladař, který to řekl, ani netušil, že stovky let po jeho ubodání zde bude další milion takových smetišť. Každý den je vídám. Borská ,,Plastopol”, slovanská hromada smetí a hlavní nádraží, o kterém raději ani mluvit nebudu. 

   Nedá se asi nic dělat. Syntetické dekorace a polymerové konfety lemují naše každodenní cesty. Z krásného náměstí si děláme bublinu a z nákupních center raději nebudeme jezdit na jakoukoliv světovou stranu, abychom náhodou neuzřeli periferie plné nepořádku. Neuvědomíme si však, že jsme to my, kdo je tvoří. S tím je však konec. Tým mladých lidí původem z Mikulášského gymnázia Plzeň totiž plánuje velký úklid města, který proběhne 16. září 2022. Ptáte se proč zrovna tento termín ? Bohužel zmíněný datum není tak ,,cool” jako třeba Soudný den 29. srpna 1997 z Terminátora a není ani zdaleka tak zapamatovatelný. Dokonce nezažijete ,,mizernej den”, pokud nebudete mít opalovací krém s faktorem 2 miliony. Ovšem tento slavný datum je (stejně jako zmíněný den zániku lidské rasy) neodvratitelný a klíčový. Náš úklid proběhne v těchto dnech babího léta, jelikož ve stejný termín se po celé republice budou odehrávat úklidové dny v rámci Ukliďme Česko, díky kterému organizace úklidu dostane pytle, rukavice a trička zdarma pro své dobrovolníky.  

   Základ celé komunity úklidu by měli tvořit žáci středních a vysokých škol, ti budou doplněni o dobrovolníky z města a okolí. Velice dobrá myšlenka je ta, že mladí lidé předají důležitou zprávu o své vizi uklizeného a čistého města. Nechcete přeci přecházet kopce odpadků pokaždé, co opustíte dům. Faktem je, že si už ani neuvědomujeme rizika otravy půdy, ovzduší nebo degradace fauny, ale jediná skutečnost, která nás přinutí s tím něco dělat nejsou vědecké řeči o rakovinotvorných polymerech ani o udušení se mikroplasty či zániku oceánských ekosystémů pod nátlakem plastových ostrovů, nýbrž to, že to opravdu nehezky vypadá. A díky Bohu za to! Alespoň něco nás donutí na chvíli opustit paralelní světy a jít si uklidit skutečnou zahradu namísto virtuálního snažení. Proto by se projekt dal považovat za velice užitečný a osvobozující. 

   V rámci projektu je také ve hře tvorba webové aplikace, kde se nově vytvořená komunita bude moci domlouvat na dalších a dalších úklidech. Po skončení akce zvou organizátoři účastníky akce do hospody a to už je na druhé straně věc docela zábavná. Není nad to popít pár lahví našeho skvělého plzeňského piva s novými přáteli po dobře odvedené práci. Omlouvám se za netaktnost vůči všem mladším účastníkům, kteří si mohou dát tak maximálně limonádu, což zní ovšem také velice zábavně. Celý projekt hodnotím velice kladně. Líbí se mi především představa jistého sjednocení dobrovolníků Plzně pod jednu organizací včetně zapojení studentů. Sám jsem kdysi nemohl uvěřit, že by někdo chodil dobrovolně uklízet, nedávné zkušenosti však přesvědčují o opaku, a navíc ukazují ta obrovská čísla zájemců o lepší životní prostředí. Pojďme se do toho pustit společně a předejme tu zprávu! Vždyť konec konců jde tady o naše město a kvalitu našich životů. Doufám, že se v Plzni podaří zavést zajímavou, zábavnou a veřejně prospěšnou tradici, která bude mít delší trvání. V případě, že máte zájem se zapojit do projektu, nechám zde odkaz na instagramový profil a mobilní číslo organizátora, jelikož na tvorbě webu se stále pracuje. 

Pro více článků, u kterých nebudete chápat přechod z úvahy do recenze a kritiky, sledujte i nadále Mikulášský deník.

722229604 

ig: uklidme.plzen 

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Lukáš Brož

Víc o autorovi...