Štědrodenní projev

24.12.2022 / Jakub Cízler / Proslovy

Vážení čtenáři a drazí přátelé,

od minulých Vánoc opět začal jakýsi sněm všech účastníků letošního roku. A je to zajímavé shromáždění, jelikož jakmile právě to jedno skončí, začnou se frekventanti opět scházet a zaplňovat opět tytéž křesílka. Ač chodí pravidelně, stejně jako minulý rok, a dodržují přesné časy, každoročně mění svůj charakter a náladu. Jeden rok jsou veselí a napřesrok opět halí své emoce do tmy. Každých 24 hodin a každou otočkou Země kolem své osy přichází právě jeden z nich. Jediné, co zůstává od loňských let stejné, jsou jejich příjmení. Tu přijde chladný 13. leden, pak se hned objeví podobně chladný 14. leden, o pár měsíců déle tu máme horký 8. srpen a tak dále. A všechny dny mění každý rok své skupinky, ve kterých konverzují. Tudíž jeden rok patří 13. leden do skupiny pondělníků, za pár let do nedělníků, až vystřídá všech těchto 7 skupinek. Nyní ale přichází pár opozdilců, kteří nám přišli zvěstovat lásku a mír. Nu což, sešli se dnové. Jsou tu Vánoce!

Vánoce je nutno slavit bez ostychu. Není třeba se stydět, že máte někoho rádi. Vánoce je potřeba slavit bez lži a nenávisti, protože jedině tak všichni společně docílíme míru v našich pustých srdcích. Vánoce jsou tu, abychom si v našich rozporuplných životech udělali opět teplé místečko. Panna Maria totiž na Vánoce naplní studnu radosti, z níž můžeme čerpat a svlažit naše mrazem popraskané a suché rty. Naše duše mají dovoleno se napít, ale v žádném případě by se neměla přiblížit požitkářství, natožpak stát se závislou. Takový jev přichází jednou do roka. Tak si lokněte, jednou, dvakrát, možná i třikrát a rozdávejte lásku a mír dál. Nejen o Vánocích.

Chtěl bych vám všem od srdce popřát krásné prožití vánočních svátků, nechť vaše tajná přání vstoupí na hvězdnou oblohu a promítnou se sem k nám. Ať jste všichni šťastní a zdraví, ať máte v životě dostatek lásky a ať se vám stále daří. Řekněte blízkým, že je máte rádi, zapalte si svíčky na adventním věnci a dopřejte si něčeho, co vám po celý rok často chybí. Totiž úsměvu. A ač je tato věta spojena s každoročním klišé, nemohl bych si ji odpustit… Veselé Vánoce!

S přáním krásného prožití svátků vánočních,

váš šéfredaktor,

Jakub Cízler


Jakub Cízler

Víc o autorovi...