Televize ITV připravuje drama o vraždě ruského agenta Alexandra Litvinenka

08.09.2019 / Pavel Halla / Ze zahraničí

Do role dizidenta Litvinenka bude podle všeho obsazen David Tennant, známý především díky své roli v seriálu Doctor Who.

Autor nadcházejícího dramatu Criminal, George Kay, je autorem scénáře pro nový seriál, tvrdí The Guardian. Příbeh Alexandra Litvitenka byl už několika adaptacím podroben, nejnovější ztvárnění, hra „A Very Expensive Potion“, měla premiéru v britském divadle The Old Vic 5. září. Hra je volnou adaptací knihy stejného názvu autora Luka Hardinga.

David Tennant ztvárnil například desátou inkarnaci Doktora Who nebo postavu Barthyho Skrka juniora

Alexandr Litvinenko se 1. listopadu 2006 sešel v Millenium hotelu v Mayfairu se dvěma rusy. Ti mu do čaje nepozorovaně přidali nepatrné množství polonia-210, kousek velký jako zrnko prachu. Litvinenko se zanedlouho rozloučil s jeho společností a vydal do jeho domu v Londýnském Muswell Hillu. Povečeřel se svou ženou Marinou, shlédl denní dávku zpráv a vydal se do postele. Zanedlouho však byl vzhůru, zvracející. Jeho žena mu podala léky na sklidnění, nic však nezabíralo. Druhý den zavolala sanitku. Lékaři určili, že Alexandr něco špatného snědl, a poslali ho domů. O dva dni později se však jeho stav drasticky zhoršil, a Litvinenko skončil v nemocnici.

Alexandr Litvinenko v University College Hospital v Londýně

Po dalších testech se zdálo, že byl Litvinenko otráven Thaliem – extrémně jedovatým prvkem, na který ale existuje protilék. Jak však lékaři později zjistili, situace byla mnohem vážnější. Litvinenkův stav se rapidně zhoršoval, vypadaly mu vlasy, popraskala kůže. Otrava radiací byla evidentní. Alexandr Litvinenko zemřel na zástavu srdce 23. listopadu 2006. 

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Pavel Halla

Víc o autorovi...