Už odmalička zpívám všude, kde se dá. Rozhovor s Kristýnou Karáskovou, zpěvačkou skupiny Bad Liars

12.12.2022 / Jakub Cízler / Rozhovory

V dnešním rozhovoru bych vám rád představil další nadanou zpěvačku od nás z gymnázia, Kristýnu Karáskovou. Týna chodí do třídy 4. B a dnes je již plnoletá. Zanedlouho ji čeká maturita, ale přece se svého koníčku nevzdává a láska ke zpěvu ji táhne do dalších koncertů a veřejných akcí. Týny skupina se jmenuje Bad Liars a řadí se mezi kapely punk-rockového žánru. Bad Liars mají písničky vlastní, v jejich repertoáru mají jak písničky z žánru, kterým se identifikují, tak některé pomalejší ploužáky. Samotná kapela započala svou existenci v roce 2010, ovšem v hudební branži se neohřála příliš dlouho a rozpadla se. Kapela se dala dohromady v roce 2021, ovšem členy, se kterými mohla vystupovat získala až v roce 2022. Bad Liars mají za krátkou existenci svých koncertů vcelku dobré výsledky. Vyhráli divácké hlasování v prvním kole hudební soutěže Múza, v níž se zúčastní 17. prosince diváckého finále, a mají za sebou i koncert v plzeňském klubu Buena Vista.

Hned na samotný začátek mi utkvěla v hlavě informace o rozpadu a následném znovusjednocení kapely po jedenácti letech. Proč jste se rozpadli a kdo přišel s myšlenkou dát to zase dohromady?

Jako správná punk-rocková kapela jsme se rozpadli kvůli drogové závislosti a nespolehlivosti jednoho našeho bývalého člena. Náš kytarista Vojta Cibulka si po jedenácti letech řekl, že to přeci jen tak nezahodí a dal kapele znovu šanci zazářit.


Zpíváš v kapele Bad Liars od jejího znovusjednocení nebo jsi přišla až později? Kdo tě k nim přivedl? Jaké byly tvé první dojmy?

V kapele zpívám od dubna roku 2022. Kapela dlouho hledala zastoupení zpěvu a basové kytary, než jsem jeden den našla jejich příspěvek na facebookových stránkách a rozhodla se tuto příležitost chytit a zkusit si zase něco nového. První dojmy se dají těžko popsat. Já byla nadšená, kluci byli nadšení… Rozhodně jsme se hledali, až jsme se našli!


To rád slyším. Byli jste si souzeni. Jaké je to být zpěvačkou? Jak často trénuješ, popřípadě jak často s kapelou zkoušíte? Je to časově náročné?

Už odmalička zpívám všude, kde se dá, a zpěv v kapele pro mě byl zas o stupínek výš, a tak jsem nesmírně vděčná za to, že jsem toho byla schopná dosáhnout. Jelikož zpívám i v uměleckých školách, nemám prakticky den, kdy bych netrénovala… S kapelou zkoušíme pevně 2x do týdne, většinou tak 2,5 hodiny. Časově náročné to určitě je, ale věřte, že to za to stojí.


Jak to funguje v hudbě s konkurencí? Je to přirovnatelné k fotbalovým fanatikům, nebo se vzájemně respektujete?

Jak už jsem byla poučená, muzikanti si vždy i napříc generacemi tykají, což svědčí o tom, že se se všemi stavíme na stejnou pozici. Myslím, že se i nejen vzájemně respektujeme, nýbrž i podporujeme. Samozřejmě se vždy někde najde výjimka, kterou se rozhodneme nemít v lásce, ale rozhodně ne na bázi závisti, spíše co se týče mezilidských vztahů.


Takové spory jsou všude, nelze se jim vyhnout. Důležité je, aby to dále neeskalovalo. Máš za sebou spoustu koncertů. Je něco, co bys na nich vyzdvihla? Například nějaký trapný moment?

Ta atmosféra, když všichni přijdou podporovat přímo pod pódium, je bezkonkurenčně nejlepší. Vždy mi to dodá sílu a vidím, že ten čas strávený ve zkušebně není zbytečný. Přemýšlím o nějakém trapném momentu, ale víc, než pískající mikrofon během celého koncertu, se nám asi zatím nepovedlo.


To je dobře. Když už jsme u toho publika, užívají si pokaždé vaši hudbu, nebo někdy jen znuděně poslouchají a čekají, až skončíte? Máte nějaké fanoušky, kteří chodí na vaše koncerty pravidelně?

Tak…samozřejmě záleží, jestli přišli na nás, ale máme zkušenost s tím, že za námi chodí lidé, které neznáme a moc nás chválí. Za což jsme samozřejmě moc vděční a vede nás to k dalšímu zlepšování. Rozhodně se pár takových fanoušků najde. Myslím, že zrovna Toník Gebel nechyběl ani na jednom našem koncertě.


Máte nějaká alba? Jak se jmenují a co jsou jejich hlavní motivy?

Bohužel žádná alba zatím nemáme, s předešlými členy nahrávat moc nešlo. Minulou sobotu jsme do studia nahráli naši nejnovější vánoční píseň. Zároveň na našem Youtube chanelu najdete 3 nahrané písničky, které byly vyprodukovány již před začátkem mého působení v kapele. Lháři – tato vyšla i s videoklipem a následně song Křídla a Bezejmenná.


O čem je vaše nová vánoční písnička?

Začátek je pomalý jako každá vánoční píseň, ale jelikož jsme punk-rock, zbytek písně jsme hodili do rychlého tempa. Celkově zpíváme o zbytečnostech, co se každý rok o vánočních svátcích dělají, ale lehce po svém.


To zní rozhodně zajímavě. Jakou máš ty osobně ráda muziku a které zpěvačky či zpěváky ráda posloucháš?

Sama sebe bych popsala jako multižánr. Žádné odvětví mi není cizí. Moc ráda poslouchám paní Hegerovou, ale zároveň třeba i KISS, Slipknot a teď si dost ujíždím na italském vítězi Eurovize – kapele Måneskin.


Opět se přehoupneme v roli zpěvačky. Zpíváš si některé písničky ve sprše?

On je někdo, kdo to nedělá? Ve sprše zní zpěv vždy nejlépe!


Na závěr bych se tě chtěl zeptat, jak bys definovala štěstí.

To je takový ten krásný a krátký pocit euforie, než se zase vrátíš do životních s*aček.


Chtěl bych ti poděkovat za příjemný rozhovor, dobře se mi s tebou mluvilo a přeji ti hodně úspěchů v kariéře!

Též děkuji!


Pokud by jste je chtěli přijít podpořit, neváhejte zavítat 6. ledna 2023 do Stodoly v Přešticích, kde společně s kapelou Black Spring, jíž bubeník se jmenuje Antonín Gebel a je rovněž dalším studentem našeho gymnázia, budou vystupovat. Jejich další společný koncert se odehraje 21. ledna 2023 ve WATT klubu. Sledovat je můžete na Instagramu @bad_liars_official a také na Facebooku BAD liars.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...