Zdroj obrázku: https://playfilm.to/cs/movies/v-zajeti-demonu/

V zajetí démonů I.! Jedná se o hrůzostrašný horor, nebo jen o ubohou frašku?

17.04.2023 / Tereza Kepková / Filmy a seriály

Tento horor viděl snad každý milovník nadpřirozena minimálně jednou. Je to ale skutečně tak úžasné dílo? Režisér tohoto filmu je známý také díky sérii Insidious, Saw nebo nově uvedeného hororu M3GAN.

V jeho nejznámějším filmu V zajetí démonů I., natočeném v roce 2013, se odehrává klasická hororová zápletka. Rodina Perronových si pořídí krásnou vilu na venkově a těší se ze své koupě. Idylu jim však zkazí podivné příhody, jako například padající předměty nebo modřiny na matčině těle. Jakmile se situace zhorší, pozvou si na pomoc vyšetřovatele Eda a Lorraine Warrenovi. Ti už začínají mít situaci pod kontrolou, když matku posedne démon řádící v domě, a ta se snaží zabít jednu z vlastních dcer.

Zní to dostatečně hrůzostrašně? Pro ,,nováčky“  v hororovém světě možná, avšak pro protřelé hororové závisláky nikoliv. Film je plný klišé scén a lekaček, na které se dá ale rychle zvyknout, přestože jste ze začátku k smrti vyděšeni. Tím pádem nejen děj, ale i již zmíněné lekací scény, jsou pro diváka předvídatelné. Navíc vytvořit takovou scénu, u které se má chudák za obrazovkou vyděsit, je prosté a poukazuje to na lenost režiséra. Snad nejabsurdnější scéna ukazovala paní Perronovou, která se omlouvala své dceři za pokus o její zavraždění: ,,Promiň, já to tak nemyslela.“

Největším selháním je však vyvrcholení zápletky. Scéna se zdá být natolik bizarní, že se nedá brát vážně, a po zhlédnutí celého filmu má divák pocit, že viděl více než jeden horor. Příběh je v podstatě mixem Paranormal aktivity a Vymítače ďábla. Celkový dojem z filmu je směsicí příjemného zážitku a hořkého zklamání. Co ale lze vypíchnout, je styl, jakým jsou jednotlivé postavy vyvedeny. Jejich vystupování je upřímné a celkově jsou uvěřitelné a co film alespoň z části zachraňuje, jsou tajemné zvukové efekty a zlo, které přímo čiší z onoho domu. Navíc má horor přes všechny nedostatky krásně tajuplnou atmosféru.

Shrnula bych to do jednoho doporučení: Pokud si pravidelně nedáváte hororový maraton, bude vám toto zpracování připadat přímo hrůzostrašné, avšak jste-li obeznámeni s ,,hororovými zákony“, váš finální komentář na konci filmu bude pravděpodobně: ,,Roztomilé.“

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/recenze-v-zajeti-demonu.A130726_135721_filmvideo_ts

Tereza Kepková

Víc o autorovi...