Zneužívání dětí: Jihokorejský majitel největší sítě zatknut

18.10.2019 / Dan Káčerek / Ze zahraničí

Dne 17. října oznámilo Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických zatknutí stovky kriminálníků na celém světě po zastavení největšího známého serveru s dětskou pornografií, nacházející se na dark webu. Dosáhli toho stopováním kryptoměny bitcoin.


Stránka se jmenuje Welcome to Video. V mezinárodní spolupráci donucovacích orgánů byli federálové schopni zatknout administrátora tohoto webu – 23 let starého Jong Woo Son-a z Jižní Korey, společně s dalšími 337 podezdřelými pro využíváni služeb této stránky. Nejméně dva bývalí federálové jsou prý spojení s touto kriminální stránkou, tudíž Paul Cassey, 35 letý hlídač pohraničí USA, a Richard Nikolai Gratkowski, dříve speciální agent HSI.

Při zásahu se podařilo zachránit minimálně 23 dětí, které teď přebývají ve Spojených státech amerických, Španělsku a ve Velké Británii, které byly často a pravidelně zneužívány uživateli Welcome to Video.

Každý by se měl postavit za jakoukoliv osobu, jakkoliv ji nemusíme mít rádi, neb v opačném případě se sám stává agresorem.

V detailu…

Web fungoval od června roku 2015 až do března 2018, a hostoval přes 250 000 videí sexuálního zneužívaní malých dětí, batolat i mladších kojenců, tedy něco přes 8TB dat. 45 procent z těchto videí jsou nové, dříve neznámé snímky. Stránka operovala v šifrované síti Tor.

Už jen podíváním se na zdrojový kód tohoto webu prozradilo IP adresu – a tudíž lokaci – serveru, na kterém byla stránka spravována. Server se nacházel v ložnici mladého násilníka, Jong Woo Son-a v Jižní Koreji. Při bližší analýze serveru se ukázal více než milion unikátních bitcoinových adres pro přijímání plateb od návštěvníků což znamená, že měl web kapacitu pro alespoň jeden milion uživatelů.

Spojené státy americké povolily prohlídku pro Sonovo zatknutí v únoru 2018. Federálové z Jižní Korey ho zatkly v březnu téhož roku a zastavili běh serveru na kterém Welcome to Video operovalo. Dva uživatelé Welcome to Video spáchali sebevraždu po prohlídce jejich vlastních bytů.

Zpeněžení jako odpudivá třešnička na dortu

Uživatelé stránky – Američani, Britové, Jihokorejci, Kanaďani, Arabové, Iři, Němci, Španělé, Brazilci, Australené, ale také Češi – mohli stahovat videa za nahrávání svých vlastních, „rekrutování“ nových uživatelů nebo placením formou bitcoinu.

Bitcoin je jednou z mnoha kryptoměn na světě, značka BTC

„Darknet sites that profit from the sexual explotation of children are among the most vile and reprehensible forms of criminal behavior“

 

prohlásil asistent advokáta generála Briana A. Benczkowskiho z Ministerstva spravedlonsti Spojených států amerických..

Welcome to Video nabízelo tento obsah za peníze pomocí kryptoměny bitcoin. Tento druh stránek většinou poskytuje pro uživatele forum, ve kterém si znepokojující videa vyměňují. Tato darknetová stránka je jedna z prvních, které monetizují zneužívání dětí bitcoinem.

Tento, bohudík, již neexistující web obdržel 420 bitcoinů za 3 roky jeho fungování, což dělalo (v době shození stránky, bitcoin často mění hodnotu) asi 8 510 000 Korun českých.


Autor titulní ilustrace: Stijn Felix

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Dan Káčerek

Víc o autorovi...