Zdroj obrázku: Lucie Palmová

Zvony a prázdniny

01.07.2022 / Jakub Cízler / Zábava

Předmluva: Ilustraci k mému článku dělala moje nadaná spolužačka Lucie Palmová. Jedná se o abstraktní dílo, ve kterém je mnoho barev, které se do sebe navzájem prolínají. Jedná se konkrétně o myšlenky nás (studentů), které jsou již nějaký ten pátek někde úplně jinde. Jak lze spatřit, moje ilustrátorka má vskutku smysl pro detail.

Mrazáky dnes chladily na plný výkon. Začíná totiž období všemi oblíbené, zejména pak školáky, studenty a učiteli. Začínají prázdniny.

Mohl bych psát opět dlouhý článek o prázdninách, věcech s nimi souvisejících, o výletech, dovolených a podobně, to by ovšem nebyl můj šálek kávy.

Zazvonil zvonec a pohádky byl konec. To je zřejmě oblíbená fráze všech pohádkopisců, toť ale můj případ není. Takový zvonec, zvonek, zvon, cingrlátko, či říkejte si tomu jak chcete, je jakýsi posvátný, velmi starý symbol, jenž se používá už od pradávna při zahajování různých memoriálů, her, akcí a událostí.

Nejsem heraldik, abych vám detailně povídat o struktuře a významu této symboliky, ale mohu vám alespoň vnuknout pod klobouček myšlenku nad tím přemýšlet. A nejsem ani kampanolog, abych vám popsal anatomii zvonu. Rád vám ale popíšu trochu základní znaky.

Všichni asi víme, jak vypadá zvon. Takový ten obyčejný, kalichovitý, většinou kovový. Co ale možná část lidí neví, jedná se o hudební nástroj z řad libozvučných bicích. Skládá se ze dvou základních částí, což jsou tělo a srdce. Srdce je ta část pohyblivá.

Slouží hlavně k zahajování akcí a svolávání lidu, což byla jeho původní funkce. Převážně z náboženských důvodů. Svolávaly ke mši, nebo třeba zněly když někdo odešel ze světa, tomu se říká umíráček. To snad ale nebudeme muset zažít.

Mluvíme-li o zvonku, je třeba upřesnit, který myslíme. Ono jich je totiž více a každý má své kouzlo.

Letí-li a mává křídly, bude to nejspíše zvonek zelený, toť pěnkavovitý, malý, zelený opeřenec, pěvec. Jeho zpívání je úzce podobné zvonění malých zvonečků, avšak zvučných. V jeho zpěvníku moc písniček nenajdeme, zato moc hezkých! Roste-li to ze země, zřejmě to bude květinka. Taková drobná, světle fialová.

My jsme zvyklí na poněkud jiný zvonek. Na ten školní. Ten máme od umíráčku naopak rádi, neboť značí konec vyučování. Můžeme být rádi, že ten zvonek dnes zazvonil a my si můžeme užít, nejlépe prosluněné a teplé, vysloužené volno.

Zazvonil zvonec a školního roku je konec.

Užijte si prázdniny!

Jakub Cízler

Víc o autorovi...